Zákaznícky servis: 
0911 611 644
0903 716 923
objednavky@game-center.sk

Biliard

Typy biliardového plátna

Typy biliardového plátna

Dnes už môžeme získať rôzne druhy biliardových plátien, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami, kvalitou a v neposlednom rade aj cenou, preto je dobré vedieť, aké faktory treba brať do úvahy pri výbere vhodného materiálu...

Biliardový stôl

Hracia plocha biliardových stolov bola už pred stáročiami pokrytá zeleným plátnom vyrobeným z vlny. Výber farby nebol náhodný. Keďže biliard bol pôvodne hrou podobnou kriketu, ktorá sa hrávala vonku na tráve, snažili sa v interiérových, na stoloch hraných verziách vytvoriť podobné podmienky. Hoci to vtedy možno ešte nevedeli, zelená farba má upokojujúci účinok na ľudské oko, takže jej použitie bolo z tohto hľadiska tiež šťastné.

Vďaka technologickému pokroku bolo v priebehu času možné vyrobiť stále kvalitnejšie textílie, ktoré lepšie vyhovovali špeciálnym požiadavkám hry. Dnes už môžeme získať rôzne druhy biliardových plátien, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami, kvalitou a v neposlednom rade aj cenou, preto je dobré vedieť, aké faktory treba brať do úvahy pri výbere vhodného materiálu.

Materiál biliardového plátna

 Merino ovca s najhodnotnejšou vlnou

 

Vlastnosti biliardového plátna určuje kvalita základných materiálov a ich pomer. Moderné biliardové plátna sa vyrábajú z vlny alebo zmesi vlny a nylonu. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je obsah vlny, tým kvalitnejšie je plátno. V lacnejších typoch je tento obsah pod 20 %, zatiaľ čo v špičkových plátnach môže byť vyšší ako 90 %.

Je pravda, že každé biliardové plátno obsahuje vlnu, ale nie je jedno, aké vlnené vlákna sa používajú na jeho výrobu. Podľa toho rozlišujeme dva typy:

Tradičné, „fluffy“ povrchové biliardové plátno: Tradičné plátno sa vyrába z priadze, ktorá obsahuje dlhé aj krátke vlnené vlákna. Takéto plátno je hrubé a chlpaté vďaka „vytŕčajúcim“ krátkym vláknam, čo môže byť nepriaznivé. Tento problém sa rieši kefovaním vlákien jedným smerom, aby smerovali od čelného bodu k základnému bodu stola. To je nevyhnutné na to, aby sa gule pohybovali po stole hladko a bez prekážok. Tento typ plátna treba častejšie chrániť pred znečistením, pretože nečistoty a častice kriedy prechádzajú cez povrch materiálu a hromadia sa pod ním, čo spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie plátna. Existujú aj teflónové verzie, ktoré sú odolnejšie voči znečisteniu, ale mnohí ich nemajú radi kvôli šmykľavejšiemu povrchu, ktorý spôsobuje skĺznutie gulí. Tradičné chlpaté plátno spomaľuje pohyb gulí, takže pre hry, ktoré vyžadujú rýchlosť, ako napr. 8-ball, 9-ball pool alebo karambol, nie je veľmi vhodné, najmä na súťažných biliardových stoloch. Pre snooker je však ideálne, pretože pomalšie tempo môže byť výhodné. V špičkových tradičných plátnach sa používa najjemnejšia merino vlna, ktorej podiel môže dosahovať až 95 alebo 100 %.

Biliardové plátno z česanej ovčej vlny: Tento typ plátna sa líši od tradičného tým, že krátke vlákna sa počas pradenia odstránia, takže do plátna sa dostanú len dlhé vlákna, čo vedie k rovnomernému, hladkému a veľmi hustému tkanivu. Medzi jeho výhody patrí, že nevyžaduje kefovanie, pretože neobsahuje krátke vlákna spôsobujúce chlpatenie, je veľmi odolné a vďaka hustému tkanivu neprepúšťa nečistoty, ktoré sa dajú odstrániť z povrchu, a gule sa po ňom pohybujú rýchlo a rovnomerne. Pre hry, ktoré vyžadujú rýchle tempo, ako 8-ball, 9-ball pool biliard alebo karambol, je to najlepšia voľba.

Trvanlivosť biliardového plátna

Trvanlivosť biliardového plátna je ťažké určiť, pretože závisí nielen od kvality a množstva použitej vlny, ale aj od spôsobu a frekvencie používania. V domácom prostredí, kde sa biliardový stôl používa menej často, môže aj lacnejšie, menej kvalitné plátno zostať dlho v dobrom stave, ale na zábavných miestach, v salónoch alebo najmä v krčmách sa plátno na stole môže rýchlo opotrebovať.

Trvanlivosť ovplyvňuje aj hustota tkaniny, teda ako husto je tkané. Tento údaj výrobcovia zvyčajne udávajú ako hmotnosť plátna v g/m2 alebo v unciach (oz.)/palec. Hoci to nie je bežné, hustotu tkaniny môžu tiež uvádzať v jednotkách vlákien na palec. Trvanlivosť plátna sa však primárne prejavuje na kvalite hry, nie na estetických vlastnostiach. Husté tkaniny z česanej ovčej vlny môžu skôr vyzerať opotrebovane, ale kvalita hry zostáva dlhšie nedotknutá. Tradičné plátna s voľnejším tkaním si dlhšie zachovajú bezchybný vzhľad, ale malé vrásky a opotrebovanie sa na nich objavia skôr, čo môže ovplyvniť pohyb gulí.

Značky plátien a ich vlastnosti

Na celom svete sa vyrába mnoho druhov biliardových plátien a existuje mnoho značiek. Tu uvádzame niekoľko z nich:

Iwan Simonis Simonis je belgická značka s viac ako 200-ročnou históriou a je spojená s výrobou prvého biliardového plátna z česanej ovčej vlny na svete. Väčšina poolových a karambolových šampionátov sa hrá na plátne Simonis. Najvýznamnejšie typy:

Simonis 725:

    • 70% vlna, 30% nylon
    • Hmotnosť: 265 g/m2
    • Normálna rýchlosť
    • Odporúča sa pre menšie, 6', 7' alebo 8' poolové stoly
    • Hobby kategória
    • Existuje verzia s podšívkou z bavlny

Simonis 860:

    • 90% česaná vlna, 10% nylon
    • Hmotnosť: 410 g/m2
    • Rýchly
    • Odporúča sa pre 8' a 9' poolové stoly
    • Profesionálne biliardové plátno

Simonis 760:

    • 70% česaná vlna, 30% nylon
    • Hmotnosť: 355 g/m2
    • Trvanlivý
    • Rýchly (rýchlejší ako Simonis 860)
    • Odporúča sa pre 9' poolové stoly alebo väčšie (napr. anglický pool, ruská pyramída)
    • Profesionálne biliardové plátno

Simonis 300 Rapid:

    • 90% česaná vlna, 10% nylon
    • Hmotnosť: 300 g/m2
    • Trvanlivý
    • Extra rýchly
    • Profesionálne biliardové plátno pre karambol

Strachan Strachan je známa anglická značka, na ktorej 100% vlnenom plátne West of England sa hrajú snookerové šampionáty.

Bossa Táto značka je u nás najrozšírenejším typom biliardového plátna. Na domácich hobby biliardových stoloch a na väčšine zábavných miest sa používa práve kvôli nízkej cene a odolnosti. Často sa s ním stretávame aj na kartových stoloch.

Bossa Lux:

    • 12% vlna, 88% nylon